Koji je moj sportski put?

Koliko ljudi toliko priča, a svaka je baš različita. Koliko često radite pogrešku pokušavajući naći pravi put sportskog razvoja? Koliko često su vas uvjeravali da je ovo idealni put: dijete treba početi trenirati bazične sportove poput gimnastike, i to što ranije. Potom, potrebno je  odabrati pravi sport kojim će se baviti. Treba odabrati brzo jer veoma rano djeca postaju prestara za određene sportove. Uspjeh, mjerljiv samo kroz rezultat treba doći brzo, jer ako ne dođe očito nešto ne valja. Za cijelo vrijeme procesa, roditelj mora biti jako angažiran, jer ako roditelj nije maksimalno uključen cijela priča će se kad tad raspasti. Dakako, financije su veoma važne, potrebna su velika ulaganja, jer kasnije će se sve to naplatiti.

U našem bogatom iskustvu rada sa sportašima do sada smo imati čast pružati podršku preko pet stotina sportaša. Velika brojka, no naša namjera nije hvaliti se već sagledati sve te sportske priče koje smo imali priliku saslušati. Koliko god sportovi i teme mentalne pripreme nalikovali jedan drugome, toliko je svaki od tih sportaša bio različit. Pod različit ne mislimo samo na razinu uspješnosti koja varira od rekreativca do olimpijca, već mislimo na različit put koji svaki od njih prolazi.

Postoji li pravi sportski put?

Ne tvrdimo da opisani „idealni put“ nije pravi put za nekog sportaša, no da li je pravi put za sve? Godine u kojima djeca kreću trenirati određeni sport mogu biti limirajući faktor. Ako krenete prestari, npr. sa 16 ili 20, nema šanse da ćete uspjeti? Da, to može i ne mora biti istina. Upoznali smo sportaše koji su krenuli trenirati plivanje sa 16 godina a sa 21 godinom bili na Olimpijadi. Radili smo s boksačicom koja je prvi puta obukla rukavice sa 20, a postala prvakinja svijeta sa 24. Rani početak je važan, ali nije presudan.

Potrebna su velika ulaganja? Zavisno o sportu definitivno. Da li svatko mora imati 100 tisuća eura na računu da bi dosegao sportske visine? Iskreno, rijetki su oni koji imaju. Upoznali smo sportaše koji su dizali kredite ne bi li mogli nastaviti trenirati. Da li su se svima ulaganja vratila? Nekima jesu, većini nisu, barem ako gledamo financijsku stranu. Ako proširimo sliku na ono što su dobili ili naučili putem, tada je mnogo više onih koji su izašli bogatiji, za iskustvo.

Uspjeh treba doći rano? Nakon godina igranja u prvoj HNL otišao je u stranu drugu ligu. Lijep transfer no slabi rezultati, sportaš sjedi na klupi. Nezadovoljan statusom prelazi u drugi drugoligaški klub, postaje najbolji strijelac te ulazi u elitni rang u manje od godinu dana. Uspjeh za neke dolazi preko noći? Da, ako je prije toga prošlo nekoliko tisuća noći.

Pravi put ne postoji. Postoji samo tvoj put i svaki je različit. Usporedbe s drugima su nebitne i opterećujuće. Put kojim je netko veoma rano postao zvijezda ne znači da je to jedini ispravan put. Uspoređuj se sa samim sobom kakav si bio jučer i nastavi tražiti svoj put uspjeha. Razmisli kako definiraš uspjeh i što radiš da ga postigneš.

 

Luka Škrinjarić, mag.psych.

Povezani članci