Da li je moje dijete premalo za Mentalni Trening?

Kada je pravo vrijeme za krenuti s mentalnim treningom? Naše dijete se samo rekreativno bavi sportom, zašto bi trebalo na mentalni trening? Koje koristi od mentalnog treninga za tako malu djecu? Ova i mnoga druga su najčešća pitanja koja nam postavljaju mnogi roditelji mladih sportaši. S obzirom na veliki interes za ovu temu, u nastavku pročitajte naš odgovor.

Mi promatramo mentalni trening kao sastavni dio pripreme, slično kao tehničko-taktički, kondicijski i svaki drugi trening. Mnogi sportaši su uvidjeli potrebu za radom na psihičkom dijelu pripreme. No, još uvijek postoje mnogi sportaši, treneri i roditelji mladih sportaša koji sumnjaju u važnost mentalne pripreme i pridaju joj premalo značaja kako na svakodnevnim treninzima, tako i na natjecanjima.

Zašto Mentalni Trening za djecu sportaše?
  • istraživanja pokazuju da skoro 75 % djece odustaje od sporta nakon 13. godine
  • djeci trening postaje sve manje zabavan a natjecanja donose stres s kojim se oni ne znaju nositi
  • djeca na natjecanju pokazuju mnogo manje nego na treningu – nedostaju im vještine kako kontrolirati napetost i koncentraciju
  • kroz neuspješna i stresna natjecanja djeca grade lošu sliku o sebi te razvijaju manjak samopouzdanja

Razumijemo brigu i zabrinutost oko potrebe rada s osnovnoškolskim uzrastom no dati ćemo Vam uvid što nam govori naše iskustvo.

Poštivanje individualnih razlika među djecom

Prije svega, moramo uzeti u obzir da jedno dijete od 10 godina prema svojim sposobnostima i psihofizičkom razvoju nije isto kao bilo koji drugi desetogodišnjak. U tim ranima fazama sportskog razvoja djeca se uvelike razlikuju, stoga razlike moramo poštivati. Na sličan način, ne možemo pretpostaviti da će bilo koji desetogodišnjak biti kognitivno dovoljno zreo da prati zahtjeve rada na mentalnoj pripremi.

Ovo je prva stepenica prema kojoj odlučujemo da li je dijete dovoljno zrelo za uključivanje u rad ili je bolje da pričeka još koju godinu.

Poštujući individualne razlike, naše iskustvo nam govori da se djeca u rad na mentalnoj pripremi mogu uključiti već s navršenih 8-9 godina. Pitanje koje većini roditelja sada vjerojatno prolazi kroz glavu jest: “Nije li je ovo prerano? Zašto tako rano?”

 

 

Zbog čega Mentalni Trening osnovnoškolaca?

Nabrojimo samo neke od razloga: današnji zahtjevi sporta, sve ranije uključivanje djece u sport, rana specijalizacija sporta kao i sustav natjecanja već od najranijih kategorija dovode do toga da djeca već od malih nogu počinju trenirati kao odrasli sportaši. Da ne spominjemo još i školske obaveze i usklađivanje svega sporta i škole. Često imamo dojam da su djeca uvedena u vrtlog sporta s kojim se ne znaju nositi. Jednostavno nisu spremni odgovoriti na sve zahtjeve koji su postavljeni ispred njih. Ovo je u potpunosti razumno jer ih jednostavno nitko nije imao prilike poučiti kako se nositi s porazom, kako se smiriti pod tremom ili kako se fokusirati.

Koliko smo samo puta na treningu čuli rečenice: “Fokusiraj se! Gdje ti je glava?”

A dijete jednostavno ne zna kako se fokusirati, ne zna kako se smiriti, ne zna bolji način nošenja s tremom. Često puta vidimo da su pred nama djeca, a ponašamo se kao da su odrasli. Pritom su treneri često puta najmanje krivi za ovu situaciju. Vjerujemo da treneri rade najbolje što mogu i znaju, no izuzetni zahtjevi posla, gust raspored treninga kao i velik broj djece sprečava ih da se mogu još i bolje posvetiti svakom djetetu.

Postoje dakako ograničenja što je od mentalne pripreme pogodno za rad s djecom te koji su načini rada prikladniji. Iz tog razloga mi smo se odlučili za češće uključivanje djece u grupni mentalni trening.

 

 

Pogodnosti grupnog mentalnog treninga:
  • rad u maloj grupi pridonosi bržem otvaranju djece
  • djeca slušaju iskustva ostalih sportaša iz grupe i shvaćaju da se slične situacije dešavaju svima
  • kontinuirano praćenje sportaša u grupi za vrijeme trajanja mentalnog treninga
  • međusobno poticanje na rad i grupna podrška u ostvarenju ciljeva

Dakako, tehnike koje se prolaze kao što su: određene metode relaksacije, postavljanje ciljeva, vizualizacija, učenje pozitivnog samogovora i ostale su prilagođene uzrastu s kojim se radi. Tehnike same po sebi nisu teške za shvatiti, a kontinuirani grupni rad omogućava nam i praćenje usvajanja tehnika.

U moje vrijeme toga nije bilo

Da, vjerujemo da nažalost nije. Možda bi danas broj populacije Hrvatske koji se bavi sportom u zrelim godinama bio i veći. Također smo mišljenja da su danas zahtjevi pred djecom i mnogo veći nego što su nekad bili. Vremena se ponekad mijenjaju htjeli mi to prihvatiti ili ne.

Što djeca zapravo uče kroz Mentalni Trening?

Primjenjivost za školu – uvijek nas iznenadi koliko različitih metoda i tehnika mentalne pripreme djeca uspiju primjeniti u školskom kontekstu:)

Fokus u ključnim trenucima– Djeca uče zadržati koncentraciju u odlučujućim trenucima natjecanja i time postići bolji rezultat

Smirenost pod pritiskom Uvježbavaju se načini za postizanje smirenosti za vrijeme natjecanja

Konstantnost motivacije– Usmjeravanjem na dobro postavljene ciljeve djeca održavaju kvalitetnu motivaciju

Usmjerenost na natjecanju– Dobro postavljenim ciljevima za natjecanje i usmjeravanje na zadatke koji im pomažu u ostvarenju istih djeca postižu bolje rezultate na natjecanjima

Nadamo se da smo Vam ovime barem malo približili važnost rada na mentalnoj pripremi već od uzrasta osnovnoškolaca. Dakako, ako imate bilo kakvih pitanja ili bi htjeli da i Vaše dijete krene na mentalni trening slobodno nam se javite. Ovdje smo da Vam djeci damo podršku.

 

Luka Škrinjarić, mag. psych.
Mentalni Trening, direktor

Povezani članci