Sportski stav ili kakvi biramo biti?

Sjetite se utakmice na koju ste posebno ponosni. Igrali ste maestralno, sve Vam je išlo od ruke ili noge. Možete li se prisjetiti kako ste se osjećali nakon te utakmice? Naša pretpostavka je da ste uzdignute glave i s osmijehom od uha do uha izašli s terena. U glavi ste razmišljali kako ste dobri i obuzeo Vas je osjećaj ponosa, postignuća i zadovoljstva samim sobom kao sportašem. Suigrači su Vam čestitali, hvalili Vas kako ste Vi zaslužni za pobjedu, svi su imali samo pozitivne komentare za Vaš nastup. Kao posljedica svega toga, Vaš stav je bio pobjednički i pozitivan u svakom aspektu. Razmislite sada koliko često imate takav stav nakon utakmica.

Pozitivan stav – a što kada ne ide?

Kada sve ide kako treba, takav stav nije teško održati. No, što se dogodi kad napravite određeni broj pogrešaka tijekom utakmice? Kada Vas nitko ne pohvali, a možda neki i okrive za poraz? Da li je i u toj situaciji lako održati pozitivan stav? Vjerujemo kako u ovakvoj situaciji pozitivan stav jako rijetko izađe na vidjelo. Vaš stav je Vaš izbor! Vi birate kako ćete se osjećati i ponašati na svakom treningu, svakoj utakmici pa i svake minute svakoga dana. Ono što se događa na utakmice je pod utjecajem jako mnogo faktora, no vaše misli, osjećaji i ponašanje su u potpunosti pod vašom kontrolom. I to neovisno o tome na kojoj poziciji igrate, koliko godina imate ili na kojoj ste razini profesionalizma. Zapamtite Vaš stav je stvar izbora.

Kakav stav biraju Vaši sportski idoli?

O pozitivnom stavu možemo mnogo naučiti i od profesionalnih sportaša. Uzmimo za primjer Luku Modrića. Možemo reći kako Luka baš i nije neke zavidne građe tijela i kako je poprilično nizak. Mogao je od malih nogu ući u nogometni svijet s ovakvim razmišljanjem: „Ja sam malen i ne mogu ništa protiv fizički jačih igrača od mene.“ No, Luka je odlučio da njegov stav bude pozitivan, da uloži mnogo rada i truda u sebe i svoje nogometne sposobnosti. Njegovo razmišljanje je bilo drugačije: „Možda jesam manji, ali iskoristit ću to i raditi na svojoj brzini i tehnici. Svojim nogometnim znanjem ću uspjeti pobijediti veće igrače od sebe.“ Luka nije vidio svoju sitniju građu kao nedostatak nego kao prednost. Čak i kada je uspio kao nogometaš i prešao u Real Madrid, mnogi su smatrali kako nije dovoljno dobar i neće uspjeti tamo. A što se onda dogodilo? Luka je zadržao svoj stav, radio još jače i napornije i postao jedan od najboljih nogometaša i okosnica igre Real Madrida.

Da li sportske zvijezde imaju čaroban štapić protiv negativnih misli?

Većina Vas će možda reći kako je Luka jedan od milijun koji su uspjeli i kako pozitivan stav nije lako uvijek imati. Istina! Slažemo se u potpunosti. Teško je zadržati pozitivan stav, osobito nakon loše igre kada kritike dolaze sa svih strana, a često smo najgori kritičari mi sami. Svima je jasno da je praktički nemoguće odigrati savršenu utakmicu bez ijedne greške. Svjesni smo i toga da je jako teško gledati na stvari pozitivno ako je ta greška izravno utjecala na poraz Vaše momčadi. Dakako, važno je biti realan i iz grešaka učiti, no ono što je također potrebno jest pokušati drugačije razmišljati o neuspjehu i porazu. Greške nam pokazuju da se trudimo, preuzimamo rizik i pokušavamo nove stvari. „Tko radi taj i griješi.“ kaže stara poslovica. Zato, ne bojite se rada i pogrešaka, učite na njima i uvijek dajte angažmana malo više nego zadnji puta.

Od čega se sastoji pozitivan sportski stav?

Reagirajte pozitivno na greške, držite glavu gore i nakon teških utakmica. Vodite se primjerom svojih idola i nikada ne prestanite raditi na sebi. Još jednom ćemo ponoviti, pozitivan stav je samo VAŠ IZBOR! Vaš angažman na treningu i utakmici Vam nitko ne može zabraniti niti oduzeti, koliko se borite ovisi samo o Vama. Vjeru da možete birate sami. Posvećenost onome što volite je samo Vaša stvar a Vi određujete koliko ćete se jako prepustiti tome. Misli i emocije, koliko god se čine nasumične i ponekad limitirajuće, svejedno su samo Vaše. Ako već birate sve ovo, izaberite ono što Vam pomaže, jer niste stolni nogomet niti fliper, već sportaši koji upravljaju sami sobom. Uostalom, što je i sportaš bez doze pozitivne ludosti?

 

Sanja Petrić, mag. psych.

Povezani članci