Kako roditelji odgojem grade samopouzdanje sportaša?

Nedavno smo u sklopu 11. Tjedna psihologije u Hrvatskoj održali predavanje za roditelje djece sportaša na temu: Kako roditelji odgojem grade samopouzdanje sportaša? Oduševili smo se interesom koji je nastao za ovim predavanjem. Ured nam je bio krcat, no uspjeli smo smjestiti sve koji su stigli!:)

 
Zašto baš roditelji i samopouzdanje?

Razlog zašto smo odabrali predavanje baš za roditelje jest to što često možemo svjedočiti kako se roditelji bore s time kako pristupiti svom djetetu sportašu. Možemo potvrditi da roditelji uvijek žele samo najbolje za svoje dijete, no to nije uvijek jednako lako za ostvariti. Cilj našeg predavanja bio je pružiti roditeljima alate kojima mogu pomoći sebi ali i svojoj djeci u izgradnji samopouzdanja.

Samopouzdanje djece u sportu

Tema kojom smo se bavili bilo je samopouzdanje, to jest kako ga graditi. Najkraći put za visoko samopouzdanje jest biti najbolji te stalno pobjeđivati, no ujedno to je i najteži put. U većini slučajeva i u  potpunosti nemoguć. Zato smo govorili o tome kako graditi samopouzdanje kod djece korak po korak, od malih nogu. Dotakli smo se tema odnosa s djetetom i komunikacije te kako raditi na istima. Dali smo odgovore na pitanja: „Što reći i kako prilagoditi svoju komunikaciju prije, tokom i nakon natjecanja; Na što usmjeravati svoje dijete; Koje su greške u komunikaciji koje roditelji često rade te Kako graditi dobar odnos s djetetom u sportu?“ Također, istaknuli smo najčešće rečenice koje djeca govore kada sve ne ide onako kako su zamislili te potom kako na njih reagirati.

Na predavanju su bili prisutni roditelje raznih sportova i uzrasta djece. Ono što nam je bilo iznimno drago jest to da nisu samo sjedili i slušali, nego su i komentirali, postavljali dodatna pitanja te davali svoje primjere. Mi smo se trudili ponuditi što više odgovora, no kao što smo i njima rekli – nemamo magični recept za uspjeh već samo alate koji u tome mogu pomoći ako se marljivo koriste.

Slika sa zadnjeg predavanja s jednim od predavača, Luka Škrinjarić

Iz najbolje namjere ne dolaze uvijek najbolje stvari

Iz prevelike želje da pomognemo djetetu, lako je upustiti se u nešto što na kraju donese više štete nego koristi. Dakako, roditeljska želja uvijek je ista – biti najbolja moguća podrška i pružiti djetetu sve što mu treba. Stoga je rad/odgoj djece izuzetno važan jer u ovom periodu oblikujemo djecu kao osobe sa svim onim vrlinama i sportskim vrijednostima koje želimo da steknu kroz bavljenje sportom.

Luka Škrinjarić, mag. psych.
Mentalni Trening, direktor

Povezani članci