Mrkva i batina – koje su razlike u korištenju i kada ih koristiti sa sportašima

Kroz suradnju s trenerima često dolazimo do teme kazni i nagrada. Da li je bolje kažnjavati ili samo nagrađivati? Kako kombinirati to dvoje? Što primijeniti u različitim situacijama? Zašto ponekad nijedno ne djeluje? Iz tog razloga odlučili smo Vam dati neke smjernice i odgovoriti na ova pitanja.

Potkrepljivači – sve ono što povećava vjerojatnost ponovnog pojavljivanja tog ponašanja kod sportaša

Prvo idemo razjasniti što točno spada pod kazne, a što pod potkrepljenja. Kada pričamo o potkrepljenju, većina prvo pomisli na nagrade, no one su samo jedan od potkrepljivača. Prvo da objasnimo svrhu potkrepljivača, njih koristimo kako bismo učvrstili neko ponašanje, tj. kako bi se ono nastavilo ponavljati. Dijelimo ih na pozitivne i negativne. Nagrade su ono što nazivamo pozitivni potkrepljivači, to je sve ono pozitivno i ugodno što dajemo našem sportašu kada napravi nešto dobro. To mogu biti pohvala, osmijeh, pažnja, novčana nagrada, trofej, medalja i još mnogo toga. Važno je ovdje razumjeti da nisu samo materijalne stvari one koja potkrepljuju ponašanje, već i ne materijalne kao što su pohvale ili isticanje dobrog ponašanja. Možda Vam izraz negativno potkrepljenje zvuči malo čudno, no ono se odnosi na ukidanje nečeg lošeg kako bi se stvorila ugoda kod sportaša. Npr. ako je tenisač na treningu dao sve od sebe i jako ste zadovoljni njegovim trudom, na kraju ga možete nagraditi tako da ne mora prevući teren. Na taj način stvarate ugodu jer mičete zadatak koji bi inače trebao napraviti i potkrepljujete njegov trud koji želite vidjeti ponovno na idućim treninzima.

Kazne – sve ono što smanjuje vjerojatnost ponovnog pojavljivanja tog ponašanja kod sportaša

Kada govorimo o kaznama također imamo pozitivne i negativne. Njihova svrha je ukloniti neko ponašanje koje ne želimo da se ponavlja. Pozitivna kazna je kada sportašu dajemo neki neugodni podražaj, npr. ako sportaš zabušava tijekom treninga onda ga opomenemo, kritiziramo njegovo ponašanje ili mu damo neke dodatne zadatke. Što se tiče negativne kazne, ona označava uklanjanje nečeg pozitivnog. Možda imate neke igre ili dijelove treninga koje sportaši posebno vole te kao kaznu možete koristiti to da im onda uskratite taj dio. Ili na primjer, kada ste na turniru oduzmete im mobitele ako naprave nešto što ste im zabranili.

Razne su varijacije kazni i potkrepljenja. No ono što trebate imati na umu kada ih primjenjujete jest da li je to što činite kazna ili potkrepljenje, odnosno želite li učvrstiti ponašanje ili ga maknuti?

Najčeše pogreške kažnjavanja i potkrepljivanja sportaša

Kada govorimo o ovoj temi, ponekad se trenerima nesvjesno potkradu neke greške kojih nisu ni svjesni da rade. Jeste li ikada kao kaznu zadavali na kraju treninga dodatne krugove, sklekove, servise? Smatrate li da je to pravilno ili ćete nam dopustiti da Vas razuvjerimo?

Za početak, mislimo da se možemo složiti da kazne nitko ne voli. Pa zašto onda pretvarati neku aktivnost koja je sastavni dio treninga u kaznu? Ne samo da je sastavni dio, nego postoji i mogućnost da taj sportaš inače uživa u toj aktivnosti. Ako ćete mu je Vi prikazati kao kaznu, s vremenom će ta aktivnost to stvarno i postati. Sjetite se jesu li Vaši treneri isto tako koristili neke vježbe za kaznu pa ste ih s vremenom zamrzili? Pokušajte što više ovakvih aktivnosti koristiti kao nagrade. Povežite trčanje s nečim ugodnim, prikažite ga kao način da dodatno napreduju i neka Vaši sportaši jedva čekaju priliku za dodatni trening. Jer ako bolje razmislite, kada sportaši više uživaju čak i u teškim treninzima, tada više i napreduju!

Još jedna nesvjesna pogreška koja se često potkrada s onim sportašima koji često remete trening jest pažnja koju im poklanjate za to ponašanje. U svakoj momčadi, posebno u mlađim uzrastima, postoji barem jedan zafrkant koji najčešće remeti provedbu i disciplinu treninga. Ono što treneri često rade s takvima jest da ih izdvajaju, zadaju im kazne i grde ih pred svima. No, ono što ustvari rade jest da nagrađuju njihovo loše ponašanje pažnjom. Pridavanje pažnje je jaki motivator ali isto tako i potkrepljuje ponašanje, u ovom slučaju ono koje želimo smanjiti. Time nećete dobiti to da se ponašanje ugasi nego ćete ga još dodatno pojačati. Umjesto toga možete npr. poslije treninga reći tom igraču da ne smije doći na idući trening i da razmisli hoće li se tako nastaviti ponašati. Trening bi za sportaše trebao biti nagrada i nešto što će zaslužiti, a ne obaveza!

Malo razmislite radite li i Vi ove stvari i idući put pokušajte drugačije. Kako biste bili što uspješniji držite na umu koji Vam je glavni cilj: povećati ili smanjiti vjerojatnost tog ponašanja?

Sanja Petrić, mag. psych.

Povezani članci