7 koraka pripreme za utakmicu

Svaki dosadašnji sportaš s kojim smo radili pokušava ili je pokušavao pronaći najbolji mogući način pripreme za utakmicu. Neki uspiju u tome veoma rano a neki do kraja karijere traže svoju „idealnu pripremu“. Dakako, ne postoji samo jedan, najbolji način koji je jedini ispravan. S obzirom da je svaki sportaš drugačiji, toliko i „najboljih načina“ postoji. Nadamo se da će Vam ovi koraci biti smjernice što bi mogli napraviti kako bi prilagodili svoju rutinu pripreme pred utakmicu i zaista pronašli ono što za Vas funkcionira najbolje.

1. Priprema večer prije

Ako se bavite sportom u kojem su utakmice jednom tjedno, vaša priprema za sljedeću utakmicu kreće dakako one sekunde kada završi zadnja utakmica. Cijeli tjedan koji je ispred Vas koristi se za pripremu utakmice koja slijedi. Brusite tehniku, uvježbavate taktiku, održavate kondiciju i radite na mentalnoj pripremi. No, zadnji ciklus finalne pripreme pred utakmicu ne kreće nekoliko sati prije utakmice već večer prije utakmice. To je vrijeme koje želite utrošiti pametno, spremite opremu za sutra kako na dan utamice ne bi gubili vrijeme i živce na traženje potrebnih stvari. Sami znate koliko odmora Vam je potrebno stoga planirajte kada je vrijeme za otići na počinak. Također, prije odlaska na spavanje većina naših sportaša voli odraditi neku od vježbi mentalne pripreme. Tako će se određeni sportaši odlučiti na kratke vizualizacije tehničkih ili taktičkih dijelova sutrašnje utakmice, dok će neki sportaši odraditi neke od dubokih vježbi opuštanja kako bi se dodatno relaksirali i lagano utonuli u san.

2. Krenite u dan u onom rasploženju u kojem ga želite završiti

Dan je utakmice. Stav koji ćete odabrati za današnji dan je ključan. Kakvi danas želite biti? Kakvi se želite prezentirati? Što želite pokazati? Čime ćete se voditi danas? Pokušajte zamisliti u kojem stanju želite biti na kraju utakmice. Upravo to je stanje u kojem želite utakmicu i započeti. Zapamtite da jedino Vi upravljate svojim mislima, emocijama i ponašanjem. Ako želite izaći kao pobjednik na kraju dana, sada je trenutak da se tako krenete i ponašati.

3. Prisjetite se ciljeva za utakmicu

Razmislite o grupnim ciljevima cijelog tima i svojim individualnim zadacima koje danas želite odraditi. Odredite 2-3 fokus točke i držite se toga. Ako svaki igrač odradi svoje zadatke dobro, momčad napreduje. Ne zamarajte se s puno analiziranja svih mogućih scenarija, radije se fokusirajte na nekoliko fokus koje su pod Vašom kontrolom i koje možete odraditi dobro. Jasnoća donosi samopouzdanje.

4. Zagrijavanje

Kroz zagrijavanje pronađite zonu današnjeg optimalnog intenziteta koji možete održavati kroz veći dio utakmice. U zagrijavanje krenite sa slabijim intenzitetom, potom zadržite se na svom optimalnom intenzitetu aktivnosti – zapamtite kako se osjećate kada je intezitet optimalan. Kako se krećete, koliko energije unosite, što radite dobro? Nakon iskustva optimalnog inteziteta na nekoliko trenutaka gurnite svoje tijelo do maksimalnog inteziteta i potom se ponovno vratite na optimalan s kojim krećete u utakmicu. Fokus za početak utakmice će tada biti idealan.

5. Stavite se u zonu

Orijentirajte se na svoje jake strane, razmislite o dobrim treninzima koje ste radili ovaj tjedan. Sjetite se svega u čemu ste napredovali. Mozak je „control freak“ – dajte mu ono što traži ali pazite s čime ga „hranite“. Fokusirajte se na ono što možete kontrolirati, Vaše emocije/ponašanje/misli koje Vam donose samopouzdanje.

6. Govor tijela

Odaberite govor tijela i izraz lica koji odašilje poruku. Izgledajte samopouzdano i tako ćete se osjećati. Postoji neraskidiva veza između tijela, misli i emocija.

7. Timski pozdrav

Prije početka utakmice okupite se na centru ili kod klupe, zagrlite suigrače ili im dajte ruku. Neka svi osjete energiju zajedništva. Vi ste spremni, prenesite to i na svoje suigrače! Utakmica kreće.

Kao što smo rekli na početku, svi navedeni koraci samo su smjernice koje pomažu sportašima da u utakmicu uđu spremni. Na Vama je da pronađete svoj najbolji način koji Vam pomaže da u nepredvidivim okolnostima date najbolje od sebe.

 

Luka Škrinjarić, mag. psych.
Mentalni Trening, direktor

Povezani članci