Kako napraviti da sudac bude na Vašoj strani?

Često puta u sportu sudac se smatra glavnim neprijateljem, kako u očima sportaša tako i u očima trenera, navijača i ostatka sportskog tima. Na trenutak zauzmite perspektivu udaljeni od prijenosa utakmice omiljenog kluba i priznajte da je sudački posao nerijetko veoma težak. Nemoguće je učiniti da svaka odluka odgovara svima i još k tome da se čini jednako pravedna. No, postoje načini kako smanjiti nepovoljan utjecaj suca i nastojati ga privući maksimalno na svoju stranu.

Sjetite se svoje reakcije posljednji puta kada je sudac dosudio nešto što Vam nije išlo u korist. Vrlo vjerojatno Vas je to dovelo do frustracije i moguće negativne reakcije prema sucu. No, koliko god nevjerojatno zvučalo i suci su ljudi kao i svi mi ostali smrtnici. Samim time, čak i suci bolje reagiraju na komplimente nego na kritike. Nitko ne voli konstantno slušati kritike na račun svog posla, naročito ako te kritike „ne drže vodu“. Također, u većini slučajeva, kad sudac pogriješi on je sam toga svjestan i nije mu potreban dodatan pritisak izvana jer to čak i kod njega dovodi do gubitka fokusa i još više pogrešnih odluka koje nitko ne želi. Nasuprot, svakom svojom pozitivnom reakcijom Vi sucu olakšavate njegov posao i skupljate bodove u svoju korist.

Ono što možete učiniti prije utakmice, meča ili natjecanja jest upoznati svog suca. Velika je vjerojatnost da Vam taj sudac ne dolazi prvi puta te možete putem interneta ili od prijatelja saznati neke informacije i statistike o njemu. Što više informacija prikupite, to ćete bolje znati kako se ponašati prema njemu.

U većini sportova postoji nekoliko tipova sudaca: 1. oni koji žele svima ugoditi, zatim 2. strogi i čvrsti suci3. mladi suci bez iskustva4. oni koji ne znaju, a nažalost i oni 5. koji nepravedno prevaguju za protivnika. Svaki od ovih tipova sudaca zahtijeva drugačiji pristup. Zajednička pogreška za svaki od navedenih tipova jest ulaženje u nepotrebne rasprave i time potkapanje sučeva autoriteta. Budite iskreni prema sebi, ponekad i Vi to radite, zar ne?

Kako se ponašati prema različitim tipovima sudaca?

Ako vam sudi sudac koji želi svima ugoditi i sa svima se sprijateljiti, budite pozitivni prema njemu i što više razgovarajte s njim. Pohvalite svaku njegovu dobru odluku barem nekom gestom kao što je palac gore ili pružanjem ruke. Ako primjetite da previše popušta, za početak ga podsjetite na njegove odgovornosti. Pokažite mu da ste mu prijatelj, no do određene granice koju smatrate profesionalnom.

Ovi savjeti mogu se primijeniti i kod mladih i neiskusnih sudaca. Oni traže konstantno odobravanje i potvrdu da ono što rade rade dobro, makar ne svaki puta u Vašu korist. Ništa Vas ne košta ako koji puta čestitate sucu na ispravno dosuđenoj odluci kontra Vaše momčadi, može Vam se isplatiti kasnije kada situacija bude upitna. Ovaj tip sudaca, potrebno je malo više upozoravati na neke greške, ali kroz razgovor i prijateljski savjet. Nikako ih ne smijete napadati jer postoji mogućnost da im srozate samopouzdanje, a samim time i njihov fokus.

Dolazimo do sudaca koji su „promašili svoj poziv“, no očito ima nešto u tom sportu što ih drži. Možda su nekada bili vrsni sportaši pa misle kako će s istom takvom lakoćom biti i dobri suci. Niti suci nekada nisu svjesni da samo bavljenje specifičnim sportom ne znači da će automatski biti dobri donošenju odluka na terenu. Kao i u svakoj drugoj profesiji, potrebno je konstantno učiti i raditi na sebi. Njih najbolje zanemarite jer na kraju će vjerojatno učiniti isti broj pogrešaka i za suparnika i za vas. Konstantnim negodovanjem možete samo učiniti to da Vam se sudac zainati pa osim onih nenamjernih grešaka protiv Vas, sada radi i namjerne greške. Koncentrirajte se na svoju igru, a ne na njegove pogreške!

Suci koji su strogi i čvrsti možda su najbolji tip sudaca jer su sigurni u svoje odluke i znaju što rade. Većinom su to suci koji su dugo godina u toj profesiji te imaju jako puno iskustva. Takvi suci si nedaju prigovarati i teško ih je smesti. Kod njih treba poštivati autoritet koji nametnu od početka i uvažavati njihove odluke čak i kada se možda ne slažete s njima. Pokažite poštovanje i dobit ćete poštovanje, nakon prekršaja se ispričajte i složite se s odlukom suca, time kupujete kredit za buduće situacije.

Sada dolazimo do sudaca koji očigledno, možda i namjerno „navlače“ za protivnika. Razloga za ovako nešto može biti mnogo, no oni Vas se ne tiču. Takvi suci će koristiti svaku priliku da dosude nešto protiv Vas, svaka odluka koja nije skroz „čista“ ići će na stranu protivnika, a svaki Vaš prigovor će biti savršena prilika za opomenu ili karton. Zato u ovakim slučajevima smirite svoje emocije i fokus u potpunosti usmjerite na igru.

Vjerujemo kako ima još poneki tip sudaca, možda i specifičnih za neki sport, no mi smo izdvojili one s kojima smatramo da se najčešće susrećete. Zapamtite da pohvala otvara puno više vrata od kritike Primijenite neke od ovih savjeta na terenu, prilagodite se sucu i nadajte se da nitko od njih nije pročitao ovaj članak. 🙂

 

Sanja Petrić, mag. psych.

Povezani članci